Pierwszy taniec
Czyli jak zatańczyć pięknie i z przyjemnością
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie - do wygrania weekend dla dwojga.
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty pierwszego tańca 25 IV 2020.
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty pierwszego tańca 25 VII 2020.
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty pierwszego tańca 25 IV 2020.
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty pierwszego tańca 25 VII 2020.
-
Pierwszy taniec weselny, tradycyjny i nieodłączny element zdecydowanej większości polskich wesel. Wywodzi się prawdopodobnie z dwóch niezależnych tradycji - otwierania bali uroczystym tańcem (w tradycji polskiej polonezem, wywodzącym się z tańców ludowych z drugiej połowy XVI wieku, lub, najbardziej rozpowszechnionym w tradycji europejskiej, walcem wiedeńskim) oraz symbolicznego zawarcia związku między małżonkami - obecnego pod różną postacią od początku cywilizacji.
Czy pierwszy taniec jest koniecznością na weselu?
Proszę pamiętać, że dzień ślubu i wesela jest Państwa wyjątkowym dniem, a wesele przygotowujecie Państwo dla swoich rodzin i przyjaciół. Obecność lub brak jakiegokolwiek elementu tradycji czy atrakcji weselnych zależy tylko i wyłącznie od Państwa gustu i oczekiwań oraz tego, jaki charakter wesela chcecie Państwo uzyskać.
Pierwszy taniec nie jest koniecznością, niemniej jest miłym akcentem dla gości, których Państwo Młodzi zapraszają w ten sposób do tańca oraz dają sygnał do rozpoczęcia właściwej części zabawy weselnej, czyniąc ich przy tym świadkami swoich pierwszych, symbolicznych kroków we wspólnym życiu.
Pięknie przygotowany pierwszy taniec jest ozdobą każdego wesela, jednak równie ważny jest jego wymiar symboliczny. Atrakcyjnym rozpoczęciem zabawy weselnej może być poprowadzony przez Parę Młodą polonez angażujący wszystkich gości. Wspólny polonez zakończony kołem na środku tanecznego parkietu stworzy naturalną scenerię dla pierwszego tańca, lub, jeśli nie chcecie Państwo przygotowywać choreografii tanecznej, pozwoli Wam wykorzystać obecność gości na parkiecie do rozpoczęcia zabawy tanecznej - np. poprzez zaproszenie rodziców do tańca.
Zatańczona przez Państwa Młodych choreografia synchroniczna z powodzeniem może zastąpić lub uzupełnić pierwszy taniec w tradycyjnym ujęciu. Pomoże też w naturalny sposób zaprosić gości na parkiet w rytm muzyki dance-popowej. Zakres ruchów i choreografii w tym przypadku ograniczony jest jedynie wyobraźnią, i z powodzeniem możecie Państwo przygotować taki układ samodzielnie, co z pewnością zostanie ciepło przyjęte przez gości weselnych. Obecnie posiadamy w ofercie kilkadziesiąt układów, których w przystępny sposób uczymy Pary Młode. Przygotowujemy również choreografie do wybranych przez Państwa utworów, lub, co bywa dużo bardziej widowiskowe, przygotowanych przez nas miksów utworów. Parom Młodym, zdecydowanym nie tańczyć proponujemy natomiast ponad 50 programów artystycznych prowadzonych przez naszych tancerzy.
Polecamy sprawdzone utwory do tańca synchronicznego, jako elementu pierwszego tańca weselnego - piosenki do pierwszego tańca w synchronie.
Jak powinien wyglądać pierwszy taniec weselny?
Pierwszy taniec to nie tylko kroki i figury taneczne - to przede wszystkim wizualizacja uczuć między małżonkami. Dlatego 90% jakości pierwszego tańca to przyjemność, którą czerpiecie ze wspólnego tańca i bycia w tym momencie razem. No tak - powiecie - ale jak odczuwać przyjemność, tańcząc po raz pierwszy w życiu przed tak liczną publicznością, myśląc bez przerwy, żeby tylko nie pomylić kroków?
Są na to proste sposoby:
- 'uczciwe' przetańczenie weselnej choreografii - niezależnie, od tego czy przygotowujecie się Państwo samodzielnie, czy pod okiem profesjonalistów, ważne jest, żebyście dobrze czuli się w swoim pierwszym tańcu weselnym. Dobre przyswojenie choreografii pozwoli Wam zatańczyć z przyjemnością, koncentrując się w tańcu na sobie nawzajem.
-
- wybranie ulubionej piosenki do pierwszego tańca - ważne jest, żeby utwór, który wybierzecie jako podkład do Waszego pierwszego tańca budził w Was miłe skojarzenia, pozytywne emocje oraz był przyjemny do tańczenia. Pamiętajcie, że podczas przygotowań będziecie go słuchać kilkadziesiąt lub kilkaset razy, a podczas wesela tańczenie do niego powinno być dla Was przyjemnością. Dobrze dobrany utwór, budzący w Was pozytywne emocje doda Wam w tańcu skrzydeł. Z powodzeniem może też być wykorzystany jako podkład w weselnym teledysku.
-
- 'adorowanie się' w tańcu - dla Waszych gości zauważalnymi elementami będą przede wszystkim relacja i emocje między partnerami - uśmiechy, spojrzenia w oczy, radość z bycia ze sobą; precyzja wykonania układu jest tu na dalszym miejscu, a ewentualne błędy czy zmiany choreografii będą zauważalne prawdopodobnie tylko dla Was.
-
- dostojne wejście i wyjście - jeśli tylko choreografia nie ma szczególnych założeń (np. wybiegnięcie Państwa Młodych z przeciwległych stron parkietu, rozpoczęcie tańca przez tylko jedno z małżonków, etc.), Pan Młody zawsze prosi swoją partnerkę do tańca, dotrzymując jej towarzystwa w drodze na parkiet (jeśli zaczynacie z miejsca siedzącego), po tańcu odprowadza partnerkę do stołu. W tańcu powinniście Państwo myśleć o sobie, celebrując te symboliczne pierwsze wspólne kroki w nowym życiu. Wśród zwyczajów związanych z pierwszym tańcem obecne jest również zaproszenie gości na parkiet po pierwszym tańcu weselnym - np. poprzez poproszenie do tańca rodziców - tj. Pan Młody prosi teściową, a później swoją mamę, a Pani Młoda tańczy z ojcem, a później świekrem (ew. w odwrotnej kolejności). Po krótkim tańcu Państwo Młodzi łączą rodziców w pary, dając tym samym sygnał gościom do rozpoczęcia zabawy tanecznej.
-
- dobre samopoczucie na weselu - choć bycie na weselu wypoczętym i pogodnym wydaje się oczywistością, to jednak liczba spraw okołoweselnych często utrudnia właściwe zadbanie o organizm. Może wydać się Wam to banalne, ale wyspanie się, zjedzenie lekkiego śniadania oraz przygotowanie wszystkiego na spokojnie są jednymi z kluczowych elementów składowych tego, jak będziecie się czuć i jak będziecie się prezentować - na zdjęciach, podczas zabawy weselnej oraz podczas pierwszego tańca.
-
- najważniejsi w tańcu jesteście Wy ;) - i dla siebie nawzajem i dla Waszych gości. Niezależnie od tego na jaką choreografię się zdecydujecie i jak będzie wyglądać Wasz pierwszy taniec, goście odczują emocje, które tego wyjątkowego dnia będą między Wami, wzajemne uśmiechy w tańcu, patrzenie sobie w oczy i radość bycia ze sobą nawzajem. Doniosłość tego symbolicznego momentu będzie składać się przede wszystkim z Waszych szczerych emocji i wzajemnego odczuwania się w tańca.
-
Co, gdzie, kiedy?
- Kiedy rozpocząć naukę pierwszego tańca? Ile powinna trwać?
-
Jest to bardzo indywidualna sprawa, na którą składa się wiele czynników (m. in. stopień złożoności choreografii, indywidualne predyspozycje taneczne, ilość czasu poświęconego na naukę, etc.), z których najważniejszym jest Państwa komfort psychiczny. Przygotowujemy pary, które zaczynają naukę sześć miesięcy przed weselem, decydując się na kilkanaście zajęć oraz pary które rozpoczynają naukę tydzień przed weselem decydując się na kilka godzin zajęć. Oba rozwiązania są równie skuteczne. Najczęstszym wyborem nowożeńców jest 6 lub 10 godzin nauki rozpoczętych miesiąc do dwóch przed weselem. Bardziej efektywna zwykle jest nauka w blokach - tj. 2-3 godziny zajęć pod rząd z instruktorem, pozwalających na późniejsze, samodzielne utrwalenie choreografii.
- Jaką piosenkę do pierwszego tańca wybrać?
-
Ważne, żeby wybrany przez Państwa utwór podobał się Wam i budził Wasze pozytywne emocje i miłe skojarzenia. Dobrze jeśli będzie miał charakter korespondujący z tym szczególnym wydarzeniem, jakim jest zawarcie małżeństwa, choć część par z powodzeniem od tego odchodzi, wybierając dowcipne miksy utworów. Na stronie weselny poradnik taneczny prezentujemy bogaty zbiór sprawdzonych piosenek do pierwszego tańca weselnego z podziałem na style taneczne i stopień trudności.
- Ile powinien trwać pierwszy taniec? Jak dopasować długości utworu?
-
Zwykle pierwszy taniec trwa od półtorej do dwóch i pół minuty, często jednak piosenki do których jest wykonywany są dłuższe. Warto skrócić utwór, tak żeby kończył się równo z końcem tańca, lub ustalić z didżejem moment, w którym powinien wyciszyć muzykę. Pierwsza opcja z reguły jest efektowniejsza, druga natomiast daje więcej możliwość skorygowania układu, gdybyście z jakichś względów 'wyszli' poza muzykę.
- Jak przetrwać weselny 'maraton taneczny'?
-
Proszę pamiętać że jedną z głównych przyjemności weselnych dla gości będzie taniec z Państwem. Dobrze jest nastawić się na to i odpowiednio do tego przygotować - tak, żeby ten weselny 'maraton taneczny' był dla Państwa przyjemnością. Równie ważne są tu: wypoczęcie organizmu, wygodne obuwie, jak i umiejętność odnalezienia się w tańcu z różnymi partnerami. Dobrze jest poznać pewne podstawy tańca użytkowego - czy to na kursie, czy podczas nauki pierwszego tańca, czy samodzielnie.
- Jak zaprosić gości na parkiet, jeśli wesele odbywa się na dwóch salach?
-
Dobrym zwyczajem weselnym czy balowym jest pozostawienie gościom swobody co do miejsca w którym się bawią. Sprawia to trudności, zwłaszcza gdy parkiet taneczny jest w innej sali niż posiłki, a chcielibyśmy zaprosić gości do zabawy, do obejrzenia pierwszego tańca, oczepin, etc. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie naturalnych okazji do przeprowadzenia poszczególnych elementów scenariusza - tak, żeby goście mieli poczucie, że zabawa podąża za nimi - np. zatańczenie pierwszego tańca po polonezie, który w sposób naturalny spowoduje, że goście będą na parkiecie ustawieni w kole, lub każdorazowe przeprowadzanie gości w formie animacji.
Przygotowując się do tego wyjątkowego dnia nie zapominajcie Państwo, że ślub jest tylko i wyłączenie dla Was, natomiast wesele przygotowujecie dla swoich gości - wszystko przygotowane przez Was z sercem będzie miało niezwykle doniosły i wyjątkowy charakter.
Na Wasze uwagi, spostrzeżenie i doświadczenia związane z weselnymi przygotowaniami czekamy pod adresem e-mail nowozency (at) tanieciris.pl.
Z życzeniami wszelkiej pomyślności na nowej drodze życia
Zespół Szkoły Tańca Iris
Jeśli nasz poradnik był przydatny - poleć nas ;)Polecamy również:
- Weselny poradnik taneczny - autorski poradnik z informacjami o najczęsciej wybieranych stylach tanecznych.
- Galeria Par Młodych - galeria foto/video oraz opowieści Nowożeńców o przygotowaniach weselnych.
- Teledyski ślubne i weselne - zbiór ciekawych, ślubnych i weselnych, teledysków.
- Zbiory piosenek do pierwszego tańca:
- Piosenki do pierwszego tańca - walc wiedeński
- Piosenki do pierwszego tańca - walc angielski
- Piosenki do pierwszego tańca - rumba
- Piosenki do pierwszego tańca w rytmie na 2
- Piosenki do pierwszego tańca - cza -cza
- Piosenki do pierwszego tańca - fokstrot
- Piosenki do pierwszego tańca - disco polo
- Piosenki do pierwszego tańca - salsa
- Piosenki do choreografii synchronicznej
- Piosenki do pierwszego tańca - bachata
- Piosenki do pierwszego tańca - tango
- Miksy piosenek do pierwszego tańca
-
Cennik nauki pierwszego tańca weselnego:
- pierwszy taniec weselny classic:
-
- pojedyncze zajęcia (60 min) - 99 zł,
- karnet na 6 godzin - 499 zł (83 zł/60 min),
- karnet na 10 godzin - 799 zł (80 zł/ 60 min),
- karnet na 5 godzin (2 x 150 min) - 399 zł (80 zł/60 min),
- druga para na zajęciach - +50% ceny,
- przygotowanie miksu piosenek (do 5 piosenek) - 200zł.
- przygotowanie piosenki do tańca (skrócenie, spowolnienie, etc.) - gratis.
- pierwszy taniec weselny premium:
-
- karnet premium - 1420zł,
-
- 10 godzin nauki tańca w parze,
- 4 godziny indywidualnych zajęć doskonalących solo,
- 2 godziny tańca użytkowego z zaproszonymi przez Was gośćmi (rodzice, świadkowie, etc.),
- druga para na zajęciach - +200zł,
- przygotowanie miksu piosenek (do 5 piosenek) - gratis.
- przygotowanie piosenki do tańca (skrócenie, spowolnienie, etc.) - gratis.
- zajęcia w Waszej sali weselnej na terenie Trójmiasta - gratis.
- możliwość odbycia zajęć z różnymi instruktorami.
- pierwszy taniec weselny deluxe:
-
- karnet deluxe - 2120zł,
-
- 15 godzin nauki tańca w parze,
- 4 godziny indywidualnych zajęć doskonalących solo,
- 4 godziny tańca użytkowego z zaproszonymi przez Was gośćmi (rodzice, świadkowie, etc.),
- 2 godziny praktyki z fotografem - czyli jak dobrze wyglądać na zdjęciach i filmie,
- druga para na zajęciach - gratis,
- przygotowanie miksu piosenek (do 10 piosenek) - gratis.
- przygotowanie piosenki do tańca (skrócenie, spowolnienie, etc.) - gratis.
- zajęcia w Waszej sali weselnej do 50 km od Trójmiasta - gratis.
- możliwość odbycia zajęć z różnymi instruktorami.
Wieczór panieński
Zapraszamy również wszystkie Panny Młode na niezapomniane, taneczne wieczory panieńskie w zmysłowych orientalnych rytmach tańca brzucha, bajkowych i kolorowych klimatach muzycznych rodem z Bollywood oraz gorących rytmach latynoamerykańskich.
Nasze propozycje na wieczory panieńskie.
Pokaz tańca
Prowadzimy pokazy taneczne oraz przygotowujemy oprawę artystyczną wesel oraz imprez okolicznościowych.
Pokaz tańca oraz artystyczna oprawa wesel.